Brent toornafta hinnalangus 115-lt 60-le dollarile, rubla devalveerimine ja majanduslikud sanktsioonid raskendasid Vene ettevõtetele ligipääsu rahvusvahelisele laenuturule ning mõjutasid 2014. aastal oluliselt Venemaa M&A turgu.
Rahvusvahelise M&A turu maht saavutas eelmisel aastal uue rekordi, jõudes 3,36 triljoni dollarini ning võrreldes 2013. aastaga näitas sellega 44% kasvu. Samal ajal oli Venemaa turg 2014. aasta 11 kuuga 56%-ga languses, jõudes vaevalt 46 miljardi dollari tasemele.
Sõlmitud tehingute arv näitas ligikaudu 1% kasvu, kokku sõlmiti 472 tehingut, mis on 1 miljoni dollari võrra rohkem kui 2013. aastal samal perioodil. M&A turul toimuvat aktiivsust võib seletada asjaoluga, et investorid soovisid kaitsta oma raha rubla devalveerimise eest ja investeerisid seetõttu ostes ettevõtteid, samas turu tegijad hoidusid suurematest tehingutest eemale.
Kõige rohkem tehinguid teostati ehituse- ja kinnisvaraarenduse valdkonnas, kus sõlmiti 63 ostu-müügi tehingut. Tehingute arvu järgi leidis kõige suurem muutus aset finantsvaldkonnas, kus sõlmiti 42 tehingut, mis oli 18% võrra vähem kui 2013. aastal.
Toiduainete ja põllumajandustoodangu sisseveokeeld tõid kaasa antud kaupade hinna tõusu. Venemaal võeti kasutusele põllumajandussektori toetusprogramm, mille eesmärgiks oli vähendada hindade kiiret kasvu. Antud asjaolud kasvatasid investorite huvi põllumajandusettevõtete vastu.
Põllumajandussektoris kasvas tehingute arv 22% võrreldes 2013 aastaga. Osa tehingutest toimus Lääne ettevõtete turult väljumise tõttu ja teine osa tehingutest leidis aset, kuna turuliidrid ostsid väikeseid ja pankroti äärel olevaid ettevõtteid. Sektori üheks suurimaks tehinguks võib nimetada «Оптифуд» belgorodi «Белой птице» müüki, mille tehinguväärtuseks oli 92 miljonit dollarit.
Aleksei Vorobjov, Investment Agency OÜ analüütik