Agency.ee

Me aitame
müüa Teie ettevõtet

 

Baltikumi kõige väärtuslikumad ettevõtted

17. oktoobril tutvustas meie Läti koostööpartner Prudentia Läti ja Baltikumi kõige väärtuslikumaid ettevõtteid. Kohapeal Riias käisid asja uurimas Investment Agency partnerid Illar Kaasik ja Sulev Raik. Tegemist on ainulaadse initsiatiiviga terves Baltikumis. Traditsioon sai alguse 2005. aastal Prudentia ja Nasdaq Riia koostöös. Sellel aastal koguneti juba 14 korda. Projekti mõte on avaliku debati tekitamine ettevõtete väärtuse teemal. On ju kõige väärtuslikumad ettevõtted riigi põhiline majandusmootor ja rikkuse allikas. Ettevõtte väärtus on oluline tagasiside ettevõtja jaoks enda tehtud tööle. Sellest võib tekkida ideid ettevõtte müügiks, konkurendi ülesostuks või ühinemisteks. Projekti ajalugu võimaldab analüüsida trende ja muutusi läbi majandustsüklite.

Läti TOP 101 valimisse on kaasatud ettevõtted, mis on registreeritud Lätis, esitavad oma majandusaasta aruanded õigeaegselt ja need on avalikult kättesaadavad. Sinna hulka kuuluvad nii eraettevõtted, sealhulgas börsil noteeritud, ja paljud riigiettevõtted. Projekti teine väga oluline eesmärk on julgustada ettevõtteid minema börsile. See käib nii eraettevõtete kui ka riigiettevõtete kohta. Väga hea näide selles kontekstis on Tallinna Sadama börsidebüüt meil Eestis ja loodame, et Enefit Greeni börsiplaanid realiseeruvad õige pea, kui rääkida riigiettevõtetest. Selle aasta Läti TOP 101 ettevõtete pingereaga saab tutvuda aadressil: Top101. Hindamise metoodika on ära toodud Top101-methodology. Erinevalt meile tuntud Eesti TOPidest hinnatakse siin ettevõtte kui terviku väärtust, s.t. ettevõtte väärtust omanike ja võlausaldajate jaoks koos võetuna. Erandiks on pangad ja kindlustusseltsid, mille puhul kasutatakse omakapitali turuväärtuse hindamist. Viimase 10 aasta dünaamikatest jääb silma eraettevõtete väärtuse osakaalu kasv, mis moodustab nüüd 75% kõikide hinnatud ettevõtete väärtusest. Veel umbes 10 aastat tagasi olid osakaalud 57% ja 43% erasektorile, millest võib järeldada, et erasektori roll majanduse mootorina järjest kasvab. Läti TOP 101 selle aasta presentatsioon on leitav Top101-analytics.

Lisaks Läti TOP 101 avaldavad Prudentia ja Nasdaq Riia ka Baltic TOP 10. Sellesse on kaasatud ka Eesti ja Leedu ettevõtted. Baltikumi väärtuslikeimaks ettevõtteks sellel aastal on Vilniaus Prekyba, mille tuntuim kaubamärk on poekett Maxima. Vilniaus Prekyba väärtuseks hinnatakse 3,6 miljardit eurot. Lisaks kuulub neile apteegikett Euroaphotheka ning ehitmaterjalide poekett Ermitažas ja kinnisvaraäri. 2018. aastal omandasid nad Eestis tuntud ehitusmaterjalide müüja Bauhofi. Esimese Eesti ettevõtte leiab nimekirjas kolmandalt kohalt ja selleks on Tallink. Üldse on TOP 10-s 4 Leedu, 2 Eesti ja 1 Läti ettevõtet ning kolm panka: Swedbank, SEB ja Luminor, kelle omakapitali väärtused kolmes Balti riigis on summeeritud. Täpne pingerida on leitav siit Top10-baltic. Kümnest ettevõttest on kohalikul börsil noteeritud Tallink ja Ignitis Grupe (Leedu Energia) kaks tütarettevõtet. Arenguruumi on.

M&A kontekstis vaadates on Baltic TOP 10 tegijate hulgas märgiliste tehingutega seotud osapooli. Näiteks Luminori 60% osaluse müük Blackstone’ile miljardi euro eest. Silja Line ost Tallinki poolt 2006. aastal ligi 500 miljoni eest ja miks mitte lisada siia eespool nimetatud Bauhofi ost Vilniaus Prekyba poolt möödunud aastal. Rääkimata paljudest väiksematest tehingutest, mis annab tunnistust sellest, et turuliidriks saamiseks ei piisa üksi pusimisest, vaid kasutada tuleb erinevaid võimalusi, sealhulgas ülevõtmisi ja ühinemisi. Baltic TOP 10-s ei ole näha Eestile palju kuulsust toonud ükssarvikuid nagu näiteks TransferWise ja Bolt Technology, mille turuväärtuseks on investorid hinnanud miljard ja rohkem. Põhjus on selles, et antud TOP-i puhul kasutatakse ettevõtte väärtuse leidmisel metoodikat, mis rajaneb ajaloolisel kasumlikkusel.

 

Sulev Raik, Investment Agency partner